ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Samorządowe Kolegium Odwoławcze
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Kompetencje

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2011-10-14 11:30:24 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr - brak tytułu

 
I.
Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych [Dz.U. Nr 155, poz. 1014, z późn.zm.] jednostki sektora finansów publicznych mogą być tworzone jedynie w formach przewidzianych ustawami. Jedną z takich ustaw jest ustawa z dnia 12 października 1994 roku o samorządowych kolegiach odwoławczych [j.t. Dz.U. z 2001 roku Nr 79, poz. 856, z późn.zm.], która w artykule 3 stanowi, że Kolegia są państwowymi jednostkami budżetowymi. Jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

II.
Sprawy rozpatrywane przez Kolegium są dostarczane osobiście przez strony do siedziby Kolegium oraz drogą pocztową lub przekazywane są za pośrednictwem organów I instancji, tj. wszystkich burmistrzów, prezydentów miast, starostów powiatowych, marszałka województwa lubuskiego.
Najczęściej są to odwołania od decyzji administracyjnych, zażalenia na postanowienia, wnioski o stwierdzenie nieważności decyzji, wnioski o wznowienie postępowania, zażalenia na niezałatwienie spraw w terminie, skargi na działalność organów jednostek samorządu terytorialnego.

III.
Sprawy są rozpatrywane według kolejności ich wpływu w terminach przewidzianych ustawami procesowymi w administracji, tj. Ordynacja podatkowa i Kodeks postępowania administracyjnego. Ordynacja podatkowa przewiduje dwumiesięczny termin na rozpatrzenie odwołania a Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje jednomiesięczny termin od daty wpływu pełnej dokumentacji w sprawie do siedziby Kolegium.
W pierwszej kolejności są rozpatrywane sprawy dotyczące skarg na bezczynność organów i cofnięcia odwołań. W następnej kolejności priorytet w rozpatrywaniu mają sprawy z zakresu pomocy społecznej i inne.
Najczęściej rozpatrywane są sprawy na posiedzeniach niejawnych. Natomiast na rozprawach rozpatrywane są sprawy szczególnie skomplikowane oraz dotyczące opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości.
« powrót do poprzedniej strony